LOXONE

Komplexní systém domácí automatizace

Během posledních let se na trhu objevilo mnoho bezdrátových systémů více či méně povedených. Ty si dávají za cíl maximální jednoduchost. Pokud Však má být řízení domu opravdu komplexní a to jak v otázce osvětlení, vytápění, zabezpečení, ale i chlazení, ozvučení či zalévání, je třeba zvolit nějaký systém opravdu programovatelný. Jedním z nejrozsáhlejších systémů v tomto ohledu, je Rakouský systém Loxone. Stejně tak jako jeho vyspělí bezdrátový konkurenti disponuje systém vlastními termostatickými ventily a motory pro žaluzie. Samozřejmostí i těchto komponent je obousměrná komunikace. Systém tedy zná polohu Ventilů topení a rolet.

Na rozdíl od konkurenčních systémů umí tyto periferie ovládat i po drátech a tedy bez baterií. Co dělá tento systém unikátní je zkutečné objekotové programování. Pokud tedy chcete použít běžné pohybové číslo, tedy v zapojení NC a vstupy Loxone jsou samozřejmě NO, nemusíte vkládat relé, nebo měnit typ vstupu. Jen do cesty pro vyhodnocení stavu vložíte negaci, tedy NOT. Ke stejnému výsledku požadované funkce se tedy můžete propracovat mnoha způsoby. Což je pro techniky skvělé, ale pro běžného uživatele problematické, proto rozhodně nedoporučujeme instalaci tohoto zařízení někomu bez zkušeností.

V praxi tedy nezáleží na tom jaký tip topení používáte. U inteligentního vytápění lze například nastavit čas jaký je třeba k vytopení místnosti o 1 °C. Někdy sice vůbec nepochopíte proč zrovna systém topí a proč ano. Ale výsledkem je výkyv teploty +- 0,5 °C oproti nastavené a to i u podlahového topení, kde se zapnutí či vypnutí projeví i za hodinu.

Pokud jste navíc vědátor, můžete si jakoukoli hodnotu nechat logovat. A to jak ze systémových digitálních čidel, které jsou například součástí dotykových Loxone vypínačů, tak zmíněných libovolných termistorů připojených na analogové vstupy.