Výběr operátora a technologie připojení

ADSL nejčastější způsob připojení k internetu. Jeho největší výhodou je cena, která se odvyjí i od prakticky neexistujících garancí a velmi slušná spolehlivost. Obrovskou nevýhodou je obchodní politika operátorů, která se nikterak nesnaží přizpůsobit se skutečným požadavkům trhu. U nabídek k připojení touto technologií, se většinou setkáte s jediným parametrem, kterou operátoři nazývají rychlost. Jedná se však o rychlost downloadu, tedy rychlost jakou data putují směrem k Vám. Tento parametr ovlivní to jak rychle stáhnete film. Při procházení běžných stránek rozdíl v rychlosti načítání u internetu od 20Mbit nahoru prakticky nepoznáte. Vaší práci naopak značně ovlivní latence. Latence jako takový se průběžně u přípojek zlepšuje. Horší je to s rychlostí odesílaných dat. Všichni operátoři ADSL připojení nabízejí standardně tak zvané asymetrické připojení. Tedy připojení kde je rozdílný rychlost odesílání a přijímání. To by samo o sobě nebylo tak nelogické pro běžného uživatele je rychlost přijímání skutečně důležitá. Problém je, že operátoři mají asymetrii historicky nastavenou na 10:1. Respektive jsou tak nastavené přístroje na distribuci internetu. V dnešní době je. Však pro čím dál větší skupinu zákazníků podstatná i rychlost odesílání. A to především kvůli Cloudovým  službám. Pokud máte například 50Mbit internet je upload na ADSL 5Mbit a přijdete domu se zařízením, které má nastavenou synchronizaci na WiFi, což bývá vzhledem k mobilním limitům přenosu dat spíše nutnost. A ve Vašem zařízení jsou data (např. fotografie) v objemu několika 100Mbajtů zahltíte sít i na několik hodin. Pokud máte ještě navíc Apple, obejde tento stroj veškerá nastavení omezení rychlosti. Takže všem ostatním na Vaší domácí síti internet nepoběží prakticky vůbec. Ale i běžný přístroj, jakým je třeba telefon s Androidem, může na poměrně dlouhou dobu vyřadit videokonference online hry atd. Řešením jsou samozřejmě funkce pro pokročilé řízení toku dat, tak zvané queues. Ty však vyžadují procesor, který modemy dodávané operátory nemají.

drátem, optikou nebo bez drátu ?

Problém s nevhodným poměrem asymetrie se týká ještě kabelové televize UPC.

bezdrát – tento způsob připojení je v současné době nutno rozdělit na dvě skupiny

bezdrátový internet mobilních operátorů – tedy LTE a 5G

LTE vzniklo jako pokračování pomalých GSM připojení GPRS a EDGE samo osobě je LTE velmi zajímavá technologie. Vzhledem k dosavadní infrastruktuře operátoři standardně nenabízejí neomezený přenos dat. (tedy ne za standardní cenu) 8GB vypadá na pohled jako spousta dat, ale ne pokud na takovou přípojku připojíte počítač s W10, pak Vám nestačí ani 15GB. Jako internet domu tedy potřebujete nadstandardní program.

5G pozor neplést si s WIFI 5GHz. „G“ je zkratka pro Generace. Tento název tedy nevypovídá nic o použité technologii. 5G označuje sdružující skupinu frekvencí, které jsou využity na trase ke koncovému zařízení. To by mělo vyřešit problémy s kapacitou celé sítě. Také to však vzbuzuje obavy z nevídané zaplnění frekvenčního pásma radiovými vlnami.

U LTE i 5G si tedy dávejte pozor na limit přenášených dat, ale také na unikátní veřejnou IP adresu, která je například u ADSL standardem i když to operátoři standardně popírají, aby prodali pevnou. U LTE a 5G si každopádně za unikátní veřejnou IP každý měsíc příplatite.

bezdrátový internet – ten je v současné době šířen k uživateli pomocí mikrovlnných spojů na frekvenci 5GHz, použití tohoto pásma je totiž zdarma. Pro přenos se používají i jiné frekvence, ale ty výhodné pro přenos jsou v placeném pásmu. Vzhledem k tomu, že pro příjem na straně uživatele jsou využívané směrové antény se ziskem 20db a více, používají mikrovlnné vysílače (AP) malý výkon. Díky tomu je kapacita omezeného pásma 5GHz poměrně slušná. Pro srovnání GSM antény v mobilních telefonech nemají ani 1dB. Pokud je ve Vašem okolí slušný Wifi poskytoval, bývá to často nejlepší volba. Většina poskytovatelů nabízejí pružně připojení v různých poměrech asymetričnosti, případně připojení symetrická. Veřejná IP adresa sice zpravidla v přípojce není, ale vlastních připojení bývají natolik zajímavé, že se takový internet vyplatí i s příplatkem za IP.

OPTIKA – nejoptimálnější způsob dálkového přenosu dat. Alespoň tedy na velké vzdálenosti. Pokud máte tedy do domu zavedenou optiku a tu pak převedenou na UTP kabeláž máte vyhráno. Operátoři disponující v lokalitě takovou sítí, mohou, pokud chtějí, nabídnout ty nejlepší parametry a při dobrém obchodním modelu i dobrou cenu. Jako koncová přípojka není optika úplně ideální, servizovatelnost optického kabelu je složitější než metalického spoje. Ale i projekty optický kabel do každého bytu existují.