Počítačové sítě
Návrh, realizace a certifikace počítačových sítí
Kancelářské prostory, výrobní areály, rodinné domy
Princip strukturované kabeláže spočívá ve vytvoření sítě, která by měla vyhovět požadavkům uživatele na několik let. Přesto se požadavky zákazníků natolik lišší, že často dochází ke kompletní rekonstrukci, respektive výměně všech komponentů.
základní využití strukturované kabeláže
- počítače vybavené konektory RJ-45
- routery
- switche
- Access Pointy (vysílače WIFI signálu)
- Klienti WIFI
- všechny TCP/IP přístroje s konektorem RJ-45 tiskárny, NAS atd
- Převodníky HDMI a USB
- Audio video signál
- RS486, RS232 a další protokoly do 8 drátů
- kamery AHD, TVI, CVI a další
- vydeotelefony, přístupové systémy, dveřní tabla
Pro vlastní propoje mezi rozvaděčem (Rackem) a zásuvkou je vždy použit kabel se čtyřmi páry, zakončený na obou stranách 8 pinovým konektorem, tedy zásuvkou (keystonem) Pro tento spoj bylo vytvořeno několi kategorií
kategorie 6A
- Cat3 – kategorie určená pro nedatová spojení – tedy telefony – vzhledem k současným trendům se prakticky nepoužívá
- Cat5e – tato kategorie je standard všech standardů. Kabeláž tohoto tipu uspokojí 90% všech uživatelů. Její kapacita přenosu je 1Gbit na port. Oproti dalším kategoriím jsou kabely nejtenčí, konektory v kategorii 5e bývají i nejsnadnější, tedy i nejrychlejší na instalaci.
- Cat6 – asi nejčastější typ instalace. Kabel je cca o 1mm silnější, což je na trasách kde jsou stovky zásuvek znát. Kategorie 6 v podstatě nic nepřináší protože její rychlost je v zásadě dvojnásobná. Vývoj aktivních prvků šel však jiným směrem a to po desetinásocích. Existují tedy 100, 1000 a 10000 bitvé prvky tedy 0,1, 1 a 10 Gbit metalické prvky. Kategorií 6 tedy navýšení rychlosti sítě nezískáte. Pouze určitou vyšší toleranci a lepší přenos videa . Mírně lepší parametry pří pasivním PoE.
- Cat6A – jak již bylo řečeno existují 10Gbit prvky. Pokus je chcete využívat na vzdálenosti do 90m je třeba použít kategori 6A. Je třeba upozornit, že cena takové kabeláže se vyšplhá cca na 4 násobek a to jak materiál tak vlastní instalace.
Kabely všech kategorií jsou dostupné v několika verzích:
- Stíněné – stínění nemá u datového přenosu nijak zvláštní vliv na rychlost. Je především odolnějším proti rušení a přeslechům. Ani jeden s těchto parametrů však nemá v běžné praxi velký význam. Hlavním významem jsou tedy parametry hygienické. Protože při tažní několika desítek i stovek kabelů přes kancelářské prostory nemusí být vyzařování zanedbatelné. U moderních prostor se tato záležitost řeší trasou. Například podlahové rozvody jsou vždy stíněné.
- LSOH – kabely které mají izolaci přizpůsobenou do prostor s vyššími požadavkami na bezpečnost při požáru. Typicky – hotely business centra atd.
- OUTDOOR – kabely určeno do venkovního prostředí. Tedy odolné proti mrazu a UV (slunečnímu) záření