Kamerové systémy

Absolutní jedničkou v našem sortimentu je systém kombinovaný z multiplatformních kaxiálních kamer. Tyto většinou čínské kamery vynikají vysokou úrovní zpracování povrchové úpravy jejich kovové konstrukce. Jejich obrazovou technologii zajišťují velice moderní čipy. Díky dlouhodobé spolupráci s Čínskou firmou je možné na míru zvolit objektiv což ve spojení s volbou čipu dovoluje zajistit požadované parametry obrazu i u velmi ekonomických modelů.

Co se týká ceny, ta je daná nejen vlastními parametry, ale i tím jak standardní je daný model. Pryč je doba, kdy IR přísvit navýší cenu. Naopak pokud se nespokojíte s objektivem 2,8 – 12 mm , připravte se na několikanásobné navýšení ceny. Všechny kamery v ekonomickém provedení jsou vybaveny kabelem zakončeným konektory.

Co se týká záznamového zařízení (DVR) spolupracujeme opět s Čínkým výrobcem. Tento systém byl po několikaletých testech zvolen s ohledem na technickou podporu dodavatele a širokou možnost propojitelnosti jednotlivých zařízení. V relaizaci máme například objekty kde je 22 AHD kamer napojeno s ohledem na složitost vytváření kabeláže (2m tlusté stěny) do celkem 4 DVR umístěných decentralizovaně v objektu. Kamery AHD se ve finále chovají jako kamery IP,  obrazové parametry mají jako IP. Nákladově takový systém vychází lépe, jak při pořízení, tak provozu. A to díky nížšímu proudovému odběru, ale především kvůli bezpečnosti. Lokálně použité DVR má navíc pokročilejší diagnostiku, než by měl PoE switch a je možné jeho zálohování na bázi 12V záložního zdroje, který je mnohem efektivnější než UPS.  Do takového systému lze samozřejmě napojit i IP kameru, ale v praxi se to děje poměrně zřídka. Vyjímkou je například potřeba kompatibility s jiným systém, například IP vidotelefonem. Nebo potřeba přenes obraz bezdrátovou technologií.

Často se můžete setkat s dalšími pojmy NVR (network digital recorder) a HVR (hybrid digital recorder) tedy kombinace DVR a NVR. Naprostá většina dnešních DVR mají možnost kombinace IP kamer. Jsou tedy HVR 

Samotné DVR je dnes je díky velké integraci konstrukčně velmi jednoduché zařízení. Jeho parametry jsou však velmi vysoké. 
Často se stává, že zařízení umí spracovávat takové množství obrazů, s takovovou snímkovou frekvencí a rozlišním, že by PC s Windows nezvládlo takové funkce se sebelepším procesorem.

Samozřejmostí je napojení na internet. Doporučujeme rozhodně nepodceňovat nastavení pro oprávnění k ovládání DVR. Živý obraz i záznam lze s patřičným oprávněním sledovat přímo na monitoru připojením pomocí HDMI či VGA, v lokální počítařové síti a po internetu. Pro připojení z internetu, míněno z jiné sítě je třeba mít povolenou funkci Cloud a znát mimo přihlašovacích údajů i ID zařízení. Toto spojení sice nevyžaduje nastavení roteru a nevyžaduje ani veřejnou IP adresu, bývá však zpravidla pomalejší a i spolehlivost claudového servru může způsobovat problémy. To že Vaše data jsou přes servr výrobce nemusí být pro každou aplikaci  přípustné. Mnohem lepší je provést v nastavení routeru patřičná nastavení. To je ale práce pro odborníka. 

Pokud  chcete na systém dohlížet pouze přes mobilní telefon, stáčí Vám k tomu i běžná ADSL přípojka. Pokud Chcete vzáleně pozorovat více obrazů v plném rozlišení, je třeba si uvědomit, že běžný HD obraz má i při použítí nejvyspělejší komprese H264(5) datový to 2-4 Mbit. U běžného ADSL 20Mbit 1/10 tedy s principu nemůže projít video s více jak 1 kamery současně. Pokud jsou Vaše požadavky větší je třeba se obrátit na poskytovatele se simetrickým připojením. I s tím Vám možeme poradit.

IP kamerové systémy

Přesto, že DVR tedy systémy které používají kamery připojené pomocí koaxiálu, respektive dvou drátů + napájení,používají dnes již výhradně digitální přenos s rozlišením 1080p a vyšším. Jsou aplikace, kde je rozumější použít IP kamery. Jsou to především rozsáhlé kamerové systémy s větším množstvím kamer.

PTZ1A225U-IRA-N
PTZ1A225U-IRA-N

IP kamery pro připojení používají TCP/IP protokol. Většinou RJ-45 konektorem. Ten je vždy zapojen podle standardu, což je samozřejmě výhoda. Síť pro kamerový systém může připravit jakýkoli technik znalý tohoto standardu. Není tedy potřeba speciální dokumentace o tom, jak co zapojit.

PoE switch

Pokud jsou používány kamery s PoE, stává se ze zapojení rutinní záležitost. A s PoE switchem lze zajisti v rozvaděči velká přehlednost i u velmi rozsáhlých sítí. Mnohem komplikovanější je napěťové zálohování takového systému. PoE switche mají většinou napájení 230V. Ano, na trhu je samozřejmě nepřeberné množství UPS. Je však třeba si uvědomit, že výkonové parametry uváděné na těchto UPS jsou počítany na dobu nezbytnou pro ukončení (uložení) práce PC. Tedy cca 5min. Pro zálohování kamerového systému jsou však požadavky na plný provoz. Běžný kamerový systém 10 kamer + NVR s HDD má odběr 170-200W . UPS do 5 tis mají pouze jednu baterii 12V 7A, tedy 84W. Pokud je tedy požadavek na zálohování 1h, je třeba UPS s bateriemi 14 a více Ampér. To je realita. Nejlevnější UPS 2x12V 7A stojí přibližně 10 tisíc. U systému s 20 kamerami bude cena zálohování spíš třínásobná. Další, co může IP kamerový systém prodražit je bezpečnost systému. Každá IP kamera je přeci jen počítačové zařízení a jako takové je zmanipulovatelné. Je tedy třeba vjenovat pozornost tomu, co se na síti děje. Při případném napadení IP kamery, může dojít nejen k paralizaci obrazového přenosu, nebo úniku informací, ale i k napadení počítačů v síti, případně zmanipulování internetové IP adresy. Proto je třeba u firemních sítí oddělovat IP kamerový systém od zbytku sítě. Což samozřejmě administraci sítě prodražuje.