Jakmile počítačová sít přesáhne určitý počet komponentů a do těchto komponentů musíme počítat vše co má přidělenou IP adresu, tedy i síťové tiskárny , mobily atd., nastává situace kdy ADSL modem dodaný operátorem nestačí. Pro začátek ještě malý slovníček pojmů.
ADSL modem (to co dostanete od operátora) často označován jako router. Krabička kterou dostanete při pořízení obsahuje hned několik přístrojů:
1) ADSL respektive VDSL, XDSL ….. modem – ten přemění sygnál který je přivede (většinou) po dvou drátech (bývalá telefonní linka) na TCP/IP, tedy data. Pokud by jste k modemu připojili PC nemohli by jste připojit již žádné další zařízení (ani přes switch)
2) Router – router, který v sobě zahrnuje další přístroje jako je DHCP či firewall. Zajišťuje, aby mohlo být na Vaší domácí (firemní síti) připojeno více PC a to tím že DHCP přidělí počítačům a jiným zařízením tak zvané vnitřní, neveřejné IP adresy. Požadavky z těchto adres pak router posílá do internetu a odpovědi z internetu překládá zpět do vnitřní sítě. Firewall se pak stará o to, aby toho bylo s internetu do vnitřní sítě vidět co nejméně.
3)WIFI – wifi AP tedy přístupový bod (AccessPoint). Mluvit tady o vysílači je totiž poměrně zavádějící, protože přístroj musí samozřejmě signál i přijímat. Wifi je skutečně jiný přístroj. Asi jako když měl kazeťák v sobě rádio. Proto může u většiny routerů (krabiček) vzniknout situace, že WIFI funguje, ale internet ne. Dosah WIFI signálu při použití všesměrové antény (standard), je v ideálním případě 100m. Velikost antény, respektive konstrukce antény, to ovlivní maximálně o 20%. Pokud je to v centru města počítejte, že díky zarušení, může být dosah i pětinový, tedy nemusí projít ani přes první zeď. Pokud tedy chcete vykrýt budovu která má 100m čtverečních nebo více pater, žádná anténa vám nepomůže. Je třeba budovat wifi síť.
Z těchto uvedených bodů vyplývá, že přístroj který dostanete od ADSL operátora je z principu domácí přístroj. Ať už vypadá jakokoli. Stejně tak jako by jste ve studiu neočekával radiomagnetofon, ani ve firmě by jste neměli očekávat 10 PC připojených přes switch k Routeru s modemem.
Pokud jste ještě stále přesvědčeni, že Váš modem to zvládne, třeba proto, že má velkéu anténu, doporučuji kouknout se na výkon prcesoru.
Jen za poslední 5 let počet běžných útoků na Interentových sítí zněkolikanásobil. Což způsobilo,že routery které bez problémů fungovali začaly kolabovat. Pokud tedy máte na síti víc než 3 počítače (a to včetně mobilů) nemůžete se divit, že 2x týdně musíte restartovat.
Pro řešení připojení většího množství PC k internetu existují zhruba dvě značky Cisco a Mikrotik. Pokud vlastníte automobilku, banku nebo síť čerpacích stanic, pořiďte si Cisco, pro nás ostatní je tu Mikrotik
Android aplikace
Výhodou tohoto zařízení je unikátní software, který je ve všech zařízení stejný. Možnost nastavovat celý router v příkazovém řádku v dávkách a tím například nakopírovat rozsáhlá pravidla firewallu do jiného Mikrotiku. Pro začátečníky naprasto skvělý Winbox, který má v sobě implementovaný finder. Vzhledem k velké otevřenosti Mikrotik, je totiž vlastní menu poněkud rozsáhlejší, odhaduji tak 20x než u normálního routeru. Webové rozhraní, kterým Mikrotik disponuje je přeci jen poněkud nepřehledné. Mikrotik lze velice komfortně (v rámci možností) spravovat i z mobilního telefonu s OS Android.
Pokud se však nehodláte s Mikrotikem podnikat a potřebujete víc než nastavit jedno AP na své domácí síti, doporučuji na nastavení vyhledat experta.
I firma Mikrotik vyrábí přístroje na domu, proto je především u roteru, který připojíte k ADSL modemu dát pozor na výkon procesoru. Stejně jako je tomu u PC. Rozdíl je v tom, že pokud nehodláte v Routeru hostovat nějakou aplikaci, jako například DUDE server, v podstatě nezáleží na paměti. Koukneme li se do sekce ekonomi skončí 99% uživatelů u RB750GR3, která má 2 jádrový procesor. O stupínek víš je pak 4 jádrová RB4011, která se tak trochu scestně vyrábí i s Wifi.
O archytektuře zbývající sítě již byly napsány romány. Ale skvělou alterenativou k běžným switchům je Cloud router switch. Ten sice výkonově těžko zvládne nějké náročnější úkoly v překladu a zabezpečení, ale na rozdíl od běžného switche máte plnou kontrolu nad připojenými přístroji.