Na trhu s Elektronickými zabezpečovacími systémy (dále jen EZS), byla dlouhá léta poměrně nuda. Naprostou klasiku pro segment 3 až 64 zón byly dva Kanadské systémy DSC a Paradox. Zatímco DSC byl a je zajímavý pro svoji spolehlivost, která sebou přinášela i lehkou strohost. Paradox se pak snaží jít lehce komerčnější cestou. Oba systémy se však dlouhodobě potýkají komplikovanějším (drahým) komunikačním hardwarem. V letech kdy systémy EZS vznikali, byla totiž hlavní komunikační cesta pevná telefonní linka. Mimo toho, že tato cesta nemusí být zrovna ideální, začíná se klasická telefonní linka vytrácet. Telefonní operátoři čím dál častěji nabízejí pouze VoIP linky, čímž je toto propojení ještě komplikovanější. Velmi dobrou alternativou je GSM, které dokáže poslat potřebné informace jak na mobilní telefon zákazníka, tak na Pult centrální obrany. Poplatkově výhodnější může být připojení sytému k internetu. Vzhledem k tomu, že oba tyto systémy komunikace nemusí být vždy 100%, je vhodné oba tyto systémy komunikace kombinovat. U systémů Paradox a DSC se pořízení takové technologie blíží k ceně 10 tisíc, jen za hardware k tomuto rozšíření. U rozsáhlejších drátových systému je tato částka snad přijatelná, ale pro malý systém do 8 prvků, je to na uvážení. Pokud se rozhlédneme po malých, tedy bezdrátových systémech, zjistíme, že je trh zahlcen Čínskými systémy s pofiderní spolehlivostí. Z hlediska bezpečnosti jsou tedy v podstatě nepoužitelné.
Ne jedinou, za to však velmi zajímavou alternativou se jeví systém AJAX. Pokud se objektivně podíváme na cenu, jedná se pro segment malých instalací o ekomický systém, který však disponuje nadstandardními vlastnostmi. Hlavním neduhem tedy zůstává „jen“ absence připojení jakékoli drátové periferie. Pokud chcete systémem například sepnout světla, musíte použít bezdrátový modul. Pokud chcete připojit drátové čidlo, je třeba použít bezdrátový bridge.
Na internetu naleznete jistě spousta unpackingů, co Však první zaujalo mě je zkutečně nadstandardní kvalita veškerých krabiček. Mimo toho, že přístroje působí velmi „I“ stylem, jsou i ekologicky balené. Uložení jednotlivých přístrojů v krabičkách se dá přirovnat snad jen k Oregami. Pokud uložení v krabičce nechcete při vybalování zničit, zabere Vám rozbalování hezkých pár minut. Je to však jen papír, který většina uživatelů brzo zahodí. Podstatné je to, že tak jak zařízení při prvním pohledu působí, takové jsou i jeho vlastnosti. Unikátní bezdrátový komunikační systém, poskytuje vysoký komfort na jaký jsme byli zvyklí jen u Izraelských technologií. Stejně jako u DSC (Tyco) používají čidla oboustrannou komunikaci, což značně prodlužuje výdrž bateríí. Stejně jako Tyco lze vzdáleně modifikovat citlivost čidel. Na rozdíl od konkurence je tato možnost dostupná přímo oprávněnému uživateli a to hlavně z důvodu, že se vše nastavuje rovnou z aplikace. Další plusem bezdrátového pohybového senzoru je měření teploty. Tato teplota je opět snadno přístupná z aplikace.
Přehled o připojených prvcích je nadstandardní
Celý systém vyniká oproti klasickým EZS systémům komunikací. Protože je vybaven jak GSM modulem (SIM karta), tak připojením k internetu (kabel s RJ45). Připojení k internetu drátem probíhá stejně jako u PC. Zapojíte kabel. O vše ostatní se stará automatika. To že se systém, spojil s internetem dá HUB najevo změnou barvy elegatního loga „AJAX“ vše ostatní je již záležitost aplikace. Pomocí QR kódu zaregistrujete HUB do aplikace. Systém primárně komunikuje pomocí tak zvaných PUSH notifikací. To je kanál, který v síti internet nahrazuje SMS zprávy. Joho výhodou je, že zprávy procházejí zcela zdarma a také to, že lze určit jejich zvuk. Zpráva o stavu systému, například zaalarmování, může tedy vydávat jiný zvuk než alarm. Tyto zprávy musí podporovat Váš telefon, ale u nových verzí iOS i Android to již není problém. Pokud se Vám nechce platit SIM karta, systém s Vámi bude zkutečně plnohodnotně komunikovat pres Vase domáci internetové připojení. Dokonce Vám dá zprávu, že došlo k výpadku internet. Ve zkutečnosti zprávy nejdou přímo z Vašeho systému, ale ze serveru výrobce a ten připojení Vaší EZS pravidelně kontroluje. Další funkce, kterou má AJAX vyřešenou brilantně, je zálohování napájení. Pokud nastane výpadek 230V, systém Vás na tuto chybu po několika minutách upozorní. Přibližně po 6 hodinách Vám přijde zpráva, o nízkém stavu akumulátoru, potom teprve systém přestane být funkční.
Další věcí, která je u AJAX úplně jinak, jsou uživatelé. Vzhledem k tomu, že uživatelem může být pouze osoba vlastnící mobilní telefon a internet. Probíhá přidání uživatele tak, že správce (ten kdo systém přidal do aplikace), pošle dalšímu uživateli pozvánku na jeho email. Nový uživatel si pak sám zvolí heslo. Správce mu pak udělí příslušná oprávnění
Toto nastavení má pouze oprávněný uživatel a ten může nastavení měnit i všem ostatním v systému.
To že, je systém AJAX zkutečně jiný než Čínské systémy dokazuje i certifikát NBU a možnost napojit EZS na Pult centrální ochrany.
Asi každý si všimne toho, že v seznamu není dominantní poskytovatel pultových služeb Jablotron. Vypadá to, že se opakuje situace s DSC a jeho Sur-guard, kterou Jablotron také léta ignoroval, protože jeho systémy EZS byli zastaralé a nic takového neuměli. Musíme tedy doufat, že Jablotron svoji technologickou ztrátu zase dožene a pak snad do své sítě AJAX, který komunikuje i běžným SIA protokolem vpustí. Do té doby se musíme spokojit s provozovateli PCO, kteří se nebojí lepších systémů, než jsou jejich mateřské.
AJAX řeší i propojení, ve které jsme zatím jen doufali. A to propojení na IP kamery. To sice již některé systémy nabídly, ale u AJAX je tato funkce poskytnuta s opravdu otevřenou architekturou. Kamera na náhledu není IP, ale je propojena pomocí rtsp z DVR systému. To se třeba u Loxon nepovedlo.
Základní parametry |
Max. počet detekčních modulů 100 (celkový počet zařízení) |
Počet uživatelů 50 |
Video standard Video kamery s RTSP (max. 10 kamer/NVR) |
Záložní AKU Li-Ion 2 Ah (životnost baterie až 15 hodin) |
Napájení 110 – 230 V AC |
Komunikace SIA, CID, Software, mobilní aplikace |
Komunikační rozhraní 2G GSM (1x) |
Rozměry 163 × 163 × 36 mm |
Základní parametry |
Max. počet podsystémů 9 |
Stupeň zabezpečení 2 |
Pracovní frekvence Jeweller (868.0-868.6 MHz) |
Počet opakovačů 1 |
Ovládání 5 scénářů |